Odczyt i dyskusja | Prowadząca: dr Steffi Brüning (Centrum Dokumentacji i Miejsce Pamięci w Rostocku/LpB MV)
Jak wyglądało życie w gospodarce niedoboru, która mimo wszystko pozostawiała wiele miejsca na optymizm? Co determinowało relacje międzyludzkie, co doprowadziło do załamania się „systemu”? Peggy Mädler przedstawia szeroką panoramę życia w NRD i w zjednoczonych Niemczech, sięgającą lat 60. i rozciągającą się stamtąd niemal aż do współczesności. W centrum uwagi: artystka Mona i Georg, który ma nadzieję, że dzięki pierwszym komputerom i cybernetyce poprowadzi swój kraj do postępu. Wokół nich rozwija się bogata galeria postaci. Wszyscy spotykają się w wiosce niedaleko Wandlitz, gdzie rozpoczynają się dziwne, tajne prace budowlane, jakie mogły mieć miejsce chyba tylko w NRD. Dzięki znajomości codziennego życia i wyczuciu języka Peggy Mädler pisze o czasie zawieszonym między stabilnością a rozkładem – o bliskości i wyobcowaniu, dostosowaniu się i wytrwałości.
Peggy Mädler, urodzona w 1976 roku w Dreźnie, studiowała teatrologię, kulturoznawstwo i pedagogikę, uzyskała stopień doktora w dziedzinie kulturoznawstwa i jest niezależną autorką oraz dramaturginią. Ostatnio wspólnie z Annett Gröschner i Wenke Seemann opublikowała bestseller „Trzy kobiety z NRD upijają się i zakładają idealne państwo”.
