Odczyt i rozmowa z akompaniamentem fortepianowym | Prowadząca: dr Steffi Brüning (Centrum Dokumentacji i Miejsce Pamięci w Rostocku/LpB MV)
W 1985 roku młoda pianistka z Neubrandenburga odebrała sobie życie; trzy i pół dekady później pisarka Helene Bukowski natrafiła na jej historię. Delikatnie zbliża się do Christiny, szukając w jej biografii pęknięć i wstrząsów, ale także chwil wielkiego szczęścia, łącząc przy tym przeszłość ze swoją własną teraźniejszością. Poznaje ojca, który chce w córce zrealizować swoje własne marzenia, matkę, która uwielbia fotografować, oraz fortepian, który stoi nieporuszalnie w mieszkaniu. Bukowski podąża za Christiną do Berlina, do specjalnej szkoły muzycznej z jej zimnymi salami ćwiczeniowymi i codziennymi ćwiczeniami. Później do Moskwy, na studia w konserwatorium, przez ulewny deszcz i noce pełne śniegu. I odkrywa chorobę, której diagnozę znamy dopiero dzisiaj.
Helene Bukowski, pisarka, urodzona w 1993 roku w Berlinie. Jej powieść „Kto nie chciałby pozostać przy życiu” była nominowana do Nagrody Targów Książki w Lipsku w 2026 roku i została wyróżniona Nagrodą Annalise Wagner w 2026 roku.
